Wykłady

Treść (rozbudowana)


W każdym semestrze jest 5 wykładów w wybrane soboty, godz. 10.00 (gr. I) lub godz. 12.00 (gr. II, pierwszy i ostatni wykład o godz. 13.00). Każdy wykład trwa 45 minut, następnie przez 15 minut dzieci mogą zadawać pytania wykładowcy. Na pierwszym spotkaniu dzieci otrzymują indeksy i odbywa się uroczysta inauguracja, podczas której JM Rektor PŁ otwiera nowy semestr ŁUD PŁ.

 

Plan wykładów w semestrze zimowym 2024

 

Image
Hirek Wrona

 

21.09.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 13.00 (II grupa)
Tekst+bit=rap
Hirek Wrona
krytyk muzyczny
Rap to forma przekazu słowno-muzycznego. Rozwój technologiczny w XXI wieku sprawił, że każdy może tworzyć bity, czyli muzykę – wystarczy urządzenie zwane popularnie telefonem (android lub IPhone). Każdy też może napisać tekst opowiadający o swoim życiu. Każdy może wygłosić tekst, który napisał używając jako podkładu bitów, czyli muzyki, którą stworzył. Czyli każdy może być twórcą rapu. Którzy z nich stają się legendami i zarabiają najwięcej? Ci, którzy opowiadają ważne dla danej grupy społecznej historie. Czyli, jak to w życiu: należy opowiedzieć, nagrać i opublikować coś w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu. Jednak rap jest częścią wielkiej kultury o nazwie hip-hop. I to o niej również będzie wykład.

 



 

 

Image
Marek Dragosz

28.09.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
Jedną nogą w finale
Marek Dragosz
były selekcjoner reprezentacji Polski w ampfutbolu, trener piłki nożnej, mówca motywacyjny. Fundator "Keepers Foundation", pomagającej potrzebującym dzieciom w Polsce oraz młodym zawodnikom i trenerom na całym świecie.
O barierach i niemożności. Poznamy historie piłkarzy po amputacjach, którzy zdobywają medale. Porozmawiamy o tym, co sprawia trudność, co wydaje się nierealne do zrealizowania.
Posłuchamy wspaniałych, pełnych wartości historii o współpracy i odpowiedzialności. Zastanowimy się, jak bardzo potrzebne są troska i akceptacja, wsparcie i zaangażowanie, a także stawianie wymagań i wiara we własne umiejętności oraz dbanie o swój rozwój.


 

Image
Beata Konieczniak

19.10.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
ŁÓDŹ w ''NOWYM ŚWIETLE''
Beata Konieczniak

architektka, urbanistka, light designerka. Pomysłodawca i dyrektor artystyczna Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival.
Architektura, światło, kolor, muzyka i tłumy spacerowiczów. Animacje, widowiskowe projekcje okalające wspaniałe, zabytkowe budynki Łodzi, artystyczne instalacje przestrzenne oraz różnorodność brzmień, to obraz Łodzi w trakcie trwania Light.Move.Festival. Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła. Light.Move.Festival. co roku przyciąga tłumy miłośników XIX-wiecznej architektury, magii i sztuki światła z kraju i zagranicy. Za sprawą wielkoformatowych projekcji, animacji, przestrzennych instalacji i projektów performatywnych przez trzy wieczory przekształca imponujące łódzkie budynki w dzieła sztuki, a skwery i zieleńce w galerie sztuki światła. Czy historia i tożsamość miejsca ma znaczenie? Czym jest piękno architektury i jakie ma znaczenie dla wizerunku miasta? Jaki wpływ w życiu mieszkańców ma jakość architektury i estetyka? Czy wydarzenia artystyczne i kulturalne są ważne dla miasta i jego mieszkańców? Porozmawiamy wspólnie o Łodzi w „nowym świetle”.



 

Image
Sędzia Anna Maria Wesołowska

 

30.11.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
Sąd nad plotką
Anna Maria Wesołowska - sędzia w stanie spoczynku, zaangażowana w promowanie edukacji prawnej.
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską jest niezapomnianym przeżyciem.  Zmusza do myślenia i uświadamia, że naruszenia prawa wśród młodych ludzi wynikają z ich niedojrzałości, a są nieodwracalne i wywierają ogromne piętno na dalszych losach ludzi. Dlatego też Pani sędzia z wielkim zaangażowaniem szerzy wiedzę prawną, spotyka się z dziećmi, młodzieżą. Zachęca do szerzenia edukacji prawnej w szkołach, zakładania kącików prawnych i skrzynek korczakowskich.  I przede wszystkim słuchania siebie nawzajem, rozmów i zrozumienia. Na wykładzie dowiesz się min.: Co to jest sąd? Jak wygląda praca sędziego? Na czym polega rozprawa sądowa? Jak uniknąć konfliktu z prawem?

 

 



 

Image
dr inż. Ilona Galązka Czarnecka

 

21.12.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 13.00 (II grupa)
Co żołądek ma strawić, żeby humor poprawić?
dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka
prodziekan ds. studenckich Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, Instytut Technologii i Analizy Żywności.
Kiedy chodziłam do szkoły chciałam jak najszybciej się uczyć na sprawdziany i kartkówki, aby mieć czas na swoje zainteresowania i sport. Wtedy nie wiedziałam niestety, że sposób naszego życia, a w tym szczególnie to, co jemy, może mieć na to wpływ. I czasami całe popołudnie siedziałam nad książkami. Dzisiaj już wiem, co należy spożywać (a czego nie!), aby uczyć się szybciej (nawet matematyki) i być bardziej skupioną. Ponadto sposób naszego odżywiania może zmienić nasze „humory”. Oznacza to, że właściwy dobór produktów (dodam bardzo smacznych), a eliminacja niektórych (także smacznych), może sprawić, że z pesymistów i marudów możemy zostać pogodnymi optymistami. Opowiem na wykładzie o naszych sprzymierzeńcach i wrogach żywieniowych. Do zobaczenia w grudniu.

Strona dziala - zabbix