Treść (rozbudowana)

Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej powstał w 2008 roku i jest jednostką pozawydziałową uczelni. Organizuje warsztaty i wykłady dla dzieci i młodzieży, które odbywają się w laboratoriach Politechniki Łódzkiej, w większości prowadzone są przez pracowników naukowych uczelni, ale również zapraszani są wykładowcy i eksperci z różnych dziedzin, z kraju i  z zagranicy. Podstawowe programy to: ŁUD dla Siedmiolatków,  ŁUD dla dzieci w wieku 8-12 lat, ŁUD dla Absolwentów – dla młodzieży w wieku 13-17 lat oraz Wolontariat Junior. Wypożyczamy do szkół podstawowych mini centrum nauki na korytarz szkolny – Minipheanomenta, którego twórcą jest prof. Lutz Fisser z Flensburga.
W latach 2019-2022 ŁUD był również partnerem projektu „Phereclos – Partnerships for pathways to Higher Education and science engagement in Regional Clusters of Open Schooling” koordynowanego przez Uniwersytet dla Dzieci w Wiedniu.

Organizujemy warsztaty dla nauczycieli, w 2023 zrealizowaliśmy dwa projekty skierowane do nauczycieli „Regiony KMO. Opiekunowie i kluby w społecznościach lokalnych”, którego organizatorem jest Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW) oraz „Razem dla lepszej przyszłości” organizowanego przez CNK, Fundację Deloitte i Fundację Szkoła z Klasą.

Do tej pory w zajęciach ŁUD uczestniczyło blisko 20 000 dzieci, odbyło się 300 wykładów i około 6 tysięcy warsztatów, kilkanaście konferencji dla młodzieży, a także wiele innych zajęć towarzyszących np. zwiedzanie uczelni w formie gry terenowej z okazji 70-lecia Politechniki Łódzkiej.

Od 16 lat działalność ŁUD wspiera firma Boeing International Corporation.
Boeing dodaje nam skrzydeł, dzięki którym możemy wprowadzać nowe warsztaty, kupować materiały edukacyjne na zajęcia i zapraszać inspirujących ludzi na wykłady.

Dzięki Boeingowi:

• Utworzyliśmy nowy program ŁUD dla Absolwentów, który kontynuujemy już 12 lat!
  • Wyodrębniliśmy zajęcia dla Siedmiolatków (z Rodzicami), które prowadzimy już 7 lat
  • Wypożyczamy mini centrum nauki na korytarz szkolny Miniphaenomenta, która była już w 30 szkołach w woj. łódzkim
  • Prowadzimy warsztaty ŁUD dla Nauczycieli, które ukończyło 140 osób
  • Przyjmujemy Wolontariuszy już od 12 roku życia

To wszystko to realizacja pomysłów dzieci z pomocą firmy Boeing i wykorzystaniem zasobów Politechniki Łódzkiej!

Strona dziala - zabbix