DNA to kwas deoksyrybonukleinowy, mieści w sobie ogromną ilość danych, nawet 700 terabajtów. Gdybyśmy potrafili skorzystać w pełni z tych danych, pomogłoby nam to rozwiązać wiele zagadek i odkryć tajemnice długowieczności czy nawet nieśmiertelności. Długość DNA w organizmie człowieka przekracza kilka milionów kilometrów, ale w laboratorium potrafimy je wyodrębnić, choć oczywiście tylko jego fragmenty. Ty też możesz się tego nauczyć uczestnicząc w zajęciach i zobaczyć DNA. Poznasz ponadto budowę DNA wykonując różne jego modele i wykonasz analizy będące podstawą w kryminalistyce. Dowiesz się czy bioaktywne składniki żywności mogą wchodzić w dialog z DNA i czy żywność może wpływać na długowieczność, zapamiętywanie i inteligencję.
Każdy z nas ma inne skojarzenia dotyczące słowa „Chemia” dla jednych to przedmiot w szkole dla innych to powietrze, rośliny, skały budujące góry, dla jeszcze innych obraz który widzimy lub produkty znane z życia codziennego. Wszystkie te definicje są właściwe, bo chemia otacza nas wszędzie. W ramach warsztatów będziemy poszukiwać i badać związki, które znamy z życia codziennego. W ramach wycieczki zbierzemy próbki, które następnie poddamy analizie wyodrębnimy barwniki znajdujące się w roślinach, sprawdzimy, czy mamy do czynienia z jednym związkiem czy mieszaniną związków. Znajdziemy metodę rozdziału mieszaniny na składniki. Zastanowimy się, dlaczego niektóre związki są barwne. Poznamy działanie spektrofotometru i znajdziemy zależność między nim a naszym okiem. Dowiemy się cóż to związki organiczne, poznamy ich funkcje i właściwości. Wykonamy eksperymenty ze związkami które każdy zna z kuchni czy apteczki. Dzięki czemu będziemy mogli je zakwalifikować do poszczególnych grup (cukry, białka, lipidy, sterole) i poznać ich różne oblicza.
Umiejętność prezentowania siebie, swojej wiedzy i pomysłów jest jedną z kluczowych kompetencji cenionych we współczesnym świecie, przydatną podczas egzaminów, czy rozmów kwalifikacyjnych.
Jak się zaprezentować, by zrobić dobre wrażenie? Jakie są sposoby radzenia sobie z tremą? Jak mówić, żeby inni słuchali oraz jak tworzyć krótkie ciekawe przekazy by podzielić się posiadaną wiedzą.
Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy warsztatów. Będziemy ćwiczyć swoją kreatywność, odkrywać własny potencjał ekspresji głosu i mowy ciała, konstruować komunikaty autoprezentacyjne i mierzyć się z improwizacją, by na koniec stworzyć wspólną prezentację na wykład dla młodszych studentów ŁUD-u.
Zapraszamy na warsztaty matematyczne. Przekonasz się jak potężna jest matematyka i jak wielkie daje możliwości. Zobaczysz, jak matematyka splata się z codziennością – od formatu kartki po liczby większe niż liczba atomów we Wszechświecie. Będziesz rozwiązywać problemy optymalizacyjne i zadania z wykorzystaniem grafów. Pokażemy Ci, że matematyka nie jest zbiorem abstrakcyjnych wzorów, lecz uniwersalnym językiem opisującym świat i daje supermoce każdemu, kto chce go lepiej zrozumieć.
Pomimo, że mikroorganizmów nie zobaczysz w swoim otoczeniu mogą czaić się wszędzie. Sprawdzisz czy są one obecne w powietrzu, którym oddychasz, na powierzchniach, których dotykasz i na Twoich dłoniach. Spróbujemy je wyhodować w laboratorium, policzyć i ustalić jak się nazywają. Nauczymy się różnych metod identyfikacji mikroorganizmów od biochemicznych po genetyczne.
Zapraszamy do fascynującej podróży w świat programowania i elektroniki z naszym kursem z Arduino! Czy chciałabyś/chciałbyś odkryć tajniki tworzenia zdalnych sterowników czy systemów monitoringu? Nasz kurs zapewni Ci solidne podstawy zarówno w programowaniu, jak i w praktycznym wykorzystaniu platformy Arduino. Dzięki krok po kroku prowadzonym zajęciom poznasz nie tylko podstawy programowania, ale i zdobędziesz umiejętność praktycznego budowania prototypów i realizacji własnych pomysłów. Ćwiczenia praktyczne czekają na Ciebie, byś mógł rozwijać się i pielęgnować swoją pasję do technologii.