Program Klub Młodego Odkrywcy to zajęcia edukacyjne, pozalekcyjne, dla dzieci i młodzieży polegające na wspólnym, osobistym poznawaniu świata nauki przez doświadczanie. Dzieci i młodzież mogą eksperymentować pod okiem Opiekunów. Dzięki temu zdobywają samodzielnie wiedzę. W całej Polsce i za granicą działa kilkaset tego rodzaju klubów. Centrum Nauki Kopernik – koordynator programu – wzmacnia rozwój KMO przy wsparciu Partnera Strategicznego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Więcej informacji o programie KMO na stronie: www.kmo.org.pl/pl/co-to-jest-kmo
Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej od wielu lat współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. W 2018 roku został partnerem regionalnym programu KMO.
W ramach współpracy z CNK:
- odbyło się na Politechnice Łódzkiej kilka szkoleń „Jak prowadzić KMO?”
- w 2019 roku dwudniowe spotkanie partnerów regionalnych z całej Polski
W 2022 ŁUD został jednym z laureatów konkursu „Regiony KMO. Opiekunowie i kluby w społecznościach lokalnych”, który miał na celu promocję działań KMO w regionach. W ramach konkursu ŁUD rozpoczął współpracę z Niepublicznym Przedszkolem Politechniki Łódzkiej (NPPŁ) i wsparł nauczycieli wychowania przedszkolnego i nauczycieli I-III, którzy chcieli założyć kluby Młodych Odkrywców.
W sobotę, 11 marca 2023 odbyły się całodniowe warsztaty pt: „Dziecięce pasje w działaniu – Warsztat żywioły” w NPPŁ, które poprowadziły ekspertki KMO:
- mgr Barbara Foryt – nauczycielka Przedszkola Miejskiego nr 6 w Chełmie, innowatorka i liderka programu KMO w regionie, opiekunka KMO Szósteczka
- mgr Sylwia Maciuk – nauczycielka akademicka PANS w Chełmie, autorka programu nauczania „Informatyka dla ucznia”, opiekunka KMO MathExp oraz przedstawicielka partnera regionalnego w programie KMO
- dr Elżbieta Miterka – adiunktka w PANS w Chełmie, tutorka, trenerka, mentorka, opiekunka KMO MathExp oraz przedstawicielka partnera regionalnego w programie KMO.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: lud@p.lodz.pl, tel. 42 631 28 09.
ŁUD został także jednym z laureatów konkursu „Razem dla lepszej przyszłości” organizowanego przez CNK, Fundację Deloitte i Fundację Szkoła z Klasą. W ramach konkursu ŁUD współpracował z czterema szkołami w Łodzi: SP 41, SP 174, SP 199, SP 206. Wybrani nauczyciele z wymienionych szkół wzieli udział w warsztatach organizowanych przez Fundację Szkoła z Klasą, które miały na celu wsparcie integracji dzieci ukraińskich i polskich. Od marca do maja nauczyciele prowadzili w swoich szkołach dla grup dzieci z Polski i Ukrainy wspólne warsztaty integracyjno-kulturowe, aby ułatwić dzieciom wzajemne poznanie się i zrozumienie.